CATRO CRIADORES DAS NOSAS RAZAS PARTICIPARON NAS X XORNADAS DE RAZAS AUTÓCTONAS ESPAÑOLAS ORGANIZADAS POR FEDERAPES.
Decembro 2015-Ourense
O día 10 de decembro celebráronse en Ourense as X xornadas de razas autóctonas españolas na que se abordaron distintos temas sobre a situación das razas autóctonas en perigo de extinción, e onde participaron en ...
ÉXITO DAS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS NO EXPOLUGO 2015
Lugo. días 3 e 4 de outubro de 2015
AS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS E OS SEUS PRODUTOS SERÁN AS PROTAGONISTAS NA FEIRA EXPOLUGO 2015
Lugo. días 3 e 4 de outubro de 2015
Este fin de semana, e con motivo das festas de San Froilán, os días 3 e 4 de outubro vaise celebrar en Lugo outra edición da feira EXPOLUGO, sito no Pazo de Feiras e Congresos ...
AS AUTÓCTONAS NA FESTA MEDIEVAL DE MACEDA
SÁBADO, 15 DE AGOSTO DE 2015
As autóctonas de Maceda tamén quixeron participar desta Festa Medieval. O Concello de Maceda conta con máis de unha ducia de explotacións adicadas a cría de razas autóctonas en perigo de extinción. A implantación de ...
PRODUTO VENDIDO EN SALIMAT
O 19º SALÓN DE ALIMENTACIÓN DEL ATLÁNTICO-SALIMAT pechaba con unha importante afluencia de público especialmente na xornada do domingo día 15. Os visitantes podían mercar, nos stands que puxemos a disposición dos nosos gandeiros, carne ...
TAPIRAZAS. NOVO ÉXITO DE PARTICIPACIÓN
Un ano máis, a federación puxo a disposición de todo o público da Semana Verde o restaurante TAPIRAZAS, exclusivamente adicado ás autóctonas. Co bo sabor de boca que nos deixou a pasada edición, desta volta fomos ...
MENÚ DEGUSTACIÓN DE AUTÓCTONAS NO TAPIRAZAS
BOAGA presenta por terceiro ano consecutivo TapiRazas, un restaurante de tapas ubicado como en pasadas edicións no interior do pavillón nº 1 do recinto feiral de Silleda. Donde o cociñeiro Antonio Díaz Calvo (de restaurante ...
AS RAZAS AUTÓCTONAS PARTÍCIPES NA XORNADA SOBRE BOSQUES SOSTIBLES E GASTRONOMÍA GALEGA.
Centro Superior de Hostelería de Galicia. Santiago. 06/05/2015
AS RAZAS AUTÓCTONAS E OS SEUS CRIADORES TRIUNFARON EN SEMANA VERDE 2018
7-10 de xuño 2018. Silleda- Pontevedra
Este ano 2018, as razas autóctonas galegas foron as auténticas protagonistas, con exposicións e concursos de todo tipo. Este ano participaron un total de 52 criadores das seguintes razas autóctonas: 6 criadores de Cachena, 3 de raza Caldelá, 4 de raza Frieiresa, 3 de raza Limiá, 3 de raza Vianesa, 4 de raza Cabra Galega, 2 de raza Ovella Galega e 27 criadores de raza Galiña de Mos.
Dende a federación queremos felicitar a tódolos criadores que participaron e se implicaron nesta fantástica edición de Semana Verde 2018. Noraboa a todos!.
Nos seguintes enlaces pódense descargar as fotos dos agasallos a tódolos participantes e premiados:
CRIADORES DE VACÚN DE RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS
PREMIADOS NOS CONCURSOS MORFOLOXICOS DAS RAZAS CACHENA, CALDELÁ, FRIEIRESA, LIMIÁ E VIANESA.
CRIADORES PARTICIPANTES DE OVELLA GALEGA E CABRA GALEGA
CRIADORES PARTICIPANTES E PREMIADOS NO V CAMPIONATO DA RAZA GALIÑA DE MOS
OBSEQUIOS A DIRECTOR SEMANA VERDE E XUÍCES CAMPIONATO GALIÑA DE MOS
Estes foron tódolos criadores e explotacións participantesen concursos e exposicións, con exemplares das distintas razas autóctonas:
Pola Raza Cachena participaron: Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); María del Carmen Álvarez Álvarez (“Cachenas de Pantón” de Pantón- Lugo); Jordi Ánguez Grases (“Cachenas de San Breixo”- Triacastela-Lugo), Gonzalo Seoane Prado (de Vilalba- Lugo); José Antonio Calvo Paredes (de Montouto- Curtis- a Coruña); Marco Vázquez López (de Ourol-Lugo)
Pola Raza Caldelá participaron: José González Carballo (de Maceda-Ourense); Juan Manuel Lage Cid (Explotación Juan M Lage, de Maceda-Ourense), e Roberto Louzán Alonso (de Viascón-Cotobade-Pontevedra)
Pola Raza Frieiresa participaron: Francisco Manuel Penabad Pita (de As Neves- Ortigueira- Coruña); José Rodríguez Teijeiro (de Donalbai- Begonte-Lugo); Alberto Cortés González (A Graña- Xunqueira-Ourense) e Isidro Peleteiro García (de Cerdedo- Pontevedra).
Pola Raza Limiá os participantes foron: Jesús Pardal Castro (de Rois- A Coruña), Antonio Pérez (Ganadería Balín- de Verea-Ourense) e Lisardo López Blanco (de Xinzo de Limia- Ourense)
Pola raza Vianesa participaron: Fernando Bouzas Bentín (de Rois- A Coruña), Roberto Lago Lago (de Outes- A Coruña), e José Blanco Blanco (Ganadería Cimadevila S.C.; de Cimadevila-Montederramo-Ourense)
Os criadores participantes pola raza Cabra Galega foron: Miguel Cordero Souto (Granxa Teixeiro e Pistón; de Becerreá-Lugo), María Teresa Fernández Mosquera (Santiago-A Coruña); Jaime Fernández Sanjurjo (de Cerdido- A Coruña) e José Antonio Liñares Rey (“Finca A Ferreira”, de Paramos- Val do Dubra- A Coruña).
Pola Ovella Galega participaron: Luis Fernández Fernández (de Riotorto- Lugo) e Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra)
Os Criadores participantes pola raza Galiña de Mos foron: José María Garrido Jimenez (da Estrada Pontevedra); Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra); Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); Victor Fontán Álvarez (da Estrada- Pontevedra), José Rodríguez González (de Lalín- Pontevedra); Evaristo Rodríguez da Torre (Vila de Cruces Pontevedra); Javier Riqueza Lois (Salcedo-Pontevedra); Ramón Vázquez Fernández (Monforte de Lemos- Lugo); Biochousa S.B. (Mondariz- Pontevedra); Francisco Monasterio Solveira (“Aves do Concello” de Vilalba- Lugo); Alejandro Collazo Casal (Mos- Pontevedra); Mari Luz Gómez Fernández (Ordes- A Coruña); Augusto Fontán García (Pontevedra); Lourdes Mulet Abeledo (Lalín- Pontevedra); Cruz Grille Negreira (Tordoia- A Coruña); Gabriel Mato Becerra (Brión- A Coruña); José Luis Freire Castedo (Suegos- Pol- Lugo); José Zapata Sánchez (“Chousa do Lea”, Casto Riberas de Lea- Castro de Rei- Lugo); Mª José Castro Abonjo (“Granxa Castro de Madrosende”, de Vila de Cruces- Pontevedra); Sandra López López (“Granxa Aeiroa”, de Láncara-Lugo), Beatriz Canto Edrosa (Castro de Rei- Lugo); Oscar Miranda Gómez (Cospeito- Lugo); Luis Fernández Fernández (Riotorto- Lugo); Manuel Rodríguez Alonso (Mos- Pontevedra); Miguel Verde Martínez (Mos- Pontevedra); Gervasio Mouro Ares (Zas- A Coruña) e Mariña Grille Negreira (de Ínsua- Val do Dubra- A Coruña)
Felicitacións a todos!