AS RAZAS AUTÓCTONAS NA FEIRA MEDIEVAL DE MACEDA 2017
15 de agosto de 2017. Maceda (Ourense)
Como en anos anteriores, as razas autóctonas galegas participarán na feira e mercado medieval de Maceda, que se celebrará o martes 15 de agosto. Os criadores Juan M Lage, Pilar Martínez, Concepción Gómez, José Manuel ...
RESULTADOS DOS CONCURSOS MORFOLÓXICOS DAS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS NA SEMANA VERDE 2017
Silleda (Pontevedra).8-11 xuño 2017
· Pechouse una grande edición da Feira Semana Verde de Galicia. Houbo récord de participación con 51 criadores nos diferentes concursos das razas Galiña de Mos e das bovinas Cachena, Caldelá, Frieiresa, Limiá ...
MOITOS CONTACTOS EN SALIMAT 2017
Silleda (Pontevedra). 8-11 de xuño de 2017
No Salón da Alimentación do Atlantico, que se celebrou en Semana Verde, na zona "DE NOS A VOS" expuxeron productos das razas autóctonas os seguintes criadores: (FOTOS STANDS CRIADORES RAZAS AUTÓCTONAS) · “GANADERÍA BALÍN” De ...
ÉXITO ROTUNDO NO RESTAURANTE TAPIRAZAS
Silleda (Pontevedra). 8 ao 11 de xuño de 2017
AS RAZAS AUTÓCTONAS NA SEMANA VERDE (VÍDEO E FOTOS)
Semana Verde 2017. 8-11 xuño de 2017
• AS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS TRIUNFARON EN GANDAGRO
Silleda (Pontevedra). Do 26 ao 28 de xaneiro 2017
AS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS E OS SEUS PRODUTOS PROTAGONISTAS NA FEIRA EXPOLUGO A RURAL 2016
Pazo de Feiras e Congresos de Lugo. 8 e 9 de outubro 2016
Este fin de semana, e con motivo das festas de San Froilán, os días 8 e 9 de outubro vaise celebrar en Lugo outra edición da feira EXPOLUGO LA RURAL, sito no Pazo de Feiras ...
AS RAZAS AUTÓCTONAS NA FEIRA DO POLDRO EN MURAS
25 de setembro 2016. Muras-Lugo
Esta fin de semana, o domingo día 25, a cita é no Concello de Muras onde se vai a celebrar unha nova edición da Feira do Poldro e do Gando de Monte. Contaremos coa presencia ...
AS RAZAS AUTÓCTONAS E OS SEUS CRIADORES TRIUNFARON EN SEMANA VERDE 2018
7-10 de xuño 2018. Silleda- Pontevedra
Este ano 2018, as razas autóctonas galegas foron as auténticas protagonistas, con exposicións e concursos de todo tipo. Este ano participaron un total de 52 criadores das seguintes razas autóctonas: 6 criadores de Cachena, 3 de raza Caldelá, 4 de raza Frieiresa, 3 de raza Limiá, 3 de raza Vianesa, 4 de raza Cabra Galega, 2 de raza Ovella Galega e 27 criadores de raza Galiña de Mos.
Dende a federación queremos felicitar a tódolos criadores que participaron e se implicaron nesta fantástica edición de Semana Verde 2018. Noraboa a todos!.
Nos seguintes enlaces pódense descargar as fotos dos agasallos a tódolos participantes e premiados:
CRIADORES DE VACÚN DE RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS
PREMIADOS NOS CONCURSOS MORFOLOXICOS DAS RAZAS CACHENA, CALDELÁ, FRIEIRESA, LIMIÁ E VIANESA.
CRIADORES PARTICIPANTES DE OVELLA GALEGA E CABRA GALEGA
CRIADORES PARTICIPANTES E PREMIADOS NO V CAMPIONATO DA RAZA GALIÑA DE MOS
OBSEQUIOS A DIRECTOR SEMANA VERDE E XUÍCES CAMPIONATO GALIÑA DE MOS
Estes foron tódolos criadores e explotacións participantesen concursos e exposicións, con exemplares das distintas razas autóctonas:
Pola Raza Cachena participaron: Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); María del Carmen Álvarez Álvarez (“Cachenas de Pantón” de Pantón- Lugo); Jordi Ánguez Grases (“Cachenas de San Breixo”- Triacastela-Lugo), Gonzalo Seoane Prado (de Vilalba- Lugo); José Antonio Calvo Paredes (de Montouto- Curtis- a Coruña); Marco Vázquez López (de Ourol-Lugo)
Pola Raza Caldelá participaron: José González Carballo (de Maceda-Ourense); Juan Manuel Lage Cid (Explotación Juan M Lage, de Maceda-Ourense), e Roberto Louzán Alonso (de Viascón-Cotobade-Pontevedra)
Pola Raza Frieiresa participaron: Francisco Manuel Penabad Pita (de As Neves- Ortigueira- Coruña); José Rodríguez Teijeiro (de Donalbai- Begonte-Lugo); Alberto Cortés González (A Graña- Xunqueira-Ourense) e Isidro Peleteiro García (de Cerdedo- Pontevedra).
Pola Raza Limiá os participantes foron: Jesús Pardal Castro (de Rois- A Coruña), Antonio Pérez (Ganadería Balín- de Verea-Ourense) e Lisardo López Blanco (de Xinzo de Limia- Ourense)
Pola raza Vianesa participaron: Fernando Bouzas Bentín (de Rois- A Coruña), Roberto Lago Lago (de Outes- A Coruña), e José Blanco Blanco (Ganadería Cimadevila S.C.; de Cimadevila-Montederramo-Ourense)
Os criadores participantes pola raza Cabra Galega foron: Miguel Cordero Souto (Granxa Teixeiro e Pistón; de Becerreá-Lugo), María Teresa Fernández Mosquera (Santiago-A Coruña); Jaime Fernández Sanjurjo (de Cerdido- A Coruña) e José Antonio Liñares Rey (“Finca A Ferreira”, de Paramos- Val do Dubra- A Coruña).
Pola Ovella Galega participaron: Luis Fernández Fernández (de Riotorto- Lugo) e Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra)
Os Criadores participantes pola raza Galiña de Mos foron: José María Garrido Jimenez (da Estrada Pontevedra); Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra); Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); Victor Fontán Álvarez (da Estrada- Pontevedra), José Rodríguez González (de Lalín- Pontevedra); Evaristo Rodríguez da Torre (Vila de Cruces Pontevedra); Javier Riqueza Lois (Salcedo-Pontevedra); Ramón Vázquez Fernández (Monforte de Lemos- Lugo); Biochousa S.B. (Mondariz- Pontevedra); Francisco Monasterio Solveira (“Aves do Concello” de Vilalba- Lugo); Alejandro Collazo Casal (Mos- Pontevedra); Mari Luz Gómez Fernández (Ordes- A Coruña); Augusto Fontán García (Pontevedra); Lourdes Mulet Abeledo (Lalín- Pontevedra); Cruz Grille Negreira (Tordoia- A Coruña); Gabriel Mato Becerra (Brión- A Coruña); José Luis Freire Castedo (Suegos- Pol- Lugo); José Zapata Sánchez (“Chousa do Lea”, Casto Riberas de Lea- Castro de Rei- Lugo); Mª José Castro Abonjo (“Granxa Castro de Madrosende”, de Vila de Cruces- Pontevedra); Sandra López López (“Granxa Aeiroa”, de Láncara-Lugo), Beatriz Canto Edrosa (Castro de Rei- Lugo); Oscar Miranda Gómez (Cospeito- Lugo); Luis Fernández Fernández (Riotorto- Lugo); Manuel Rodríguez Alonso (Mos- Pontevedra); Miguel Verde Martínez (Mos- Pontevedra); Gervasio Mouro Ares (Zas- A Coruña) e Mariña Grille Negreira (de Ínsua- Val do Dubra- A Coruña)
Felicitacións a todos!