Limpar
uploads/9/news/20180927_140542.jpg

PRESENTADOS VARIOS TRABALLOS CIENTÍFICOS SOBRE AS RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS

26-29 setembro 2018. Murcia

Con motivo da celebración do XI Congreso Ibérico Sobre Recursos Genéticos Animales, celebrado en Murcia do 26 ao 28 de setembro, presentáronse varios traballos científicos sobre as nosas razas autóctonas. Neste congreso disertouse sobre as ...


Ler Máis »

uploads/9/news/fot-desfile-pita_ovella_cabra.jpg

CONCURRIDO DESFILE DE GANDO POLAS RÚAS DE LUGO

6 de Outubro 2018. Lugo

As rúas do centro da cidade de Lugo, asistiron o pasado 6 de outubro a un desfile de gando polas rúas do centro da cidade, co que daba comezo outra edición da feira Expolugo. Entre ...


Ler Máis »

uploads/9/news/0-fot-criadores_familia.jpg

EXPOSICIÓN DE RAZAS AUTÓCTONAS E RESULTADOS DO VI CONCURSO-EXPOSICIÓN MONOGRÁFICO PROVINCIAL DA RAZA GALIÑA DE MOS.

6-7 Outubro 2018. LUgo

Os días 6 e 7 de outubro celebrouse unha nova edición de Expolugo A Rural. Contou cunha importante exposición de gando procedente de explotacións da provincia de Lugo, no que houbo exemplares das razas bovinas ...


Ler Máis »

uploads/9/news/44027741_2019322878127889_7029831895466639360_n.jpg

AS RAZAS OVELLA GALEGA E GALIÑA DE MOS ESTARÁN PRESENTES NA NOVA GRANXA ESCOLA “A CAPILLA” EN LENTELLAIS

12 outubro 2018. O Bolo (Ourense)

O venres 12 de outubro, presentouse a nova Granxa Escola “A CAPILLA”, na parroquia de Lentellais en O Bolo (Ourense). Esta granxa escola,  é propiedade de María Elisa Camino Leiro, criadora das razas Ovella Galega ...


Ler Máis »

uploads/9/news/fot-muras-2017.jpg

AS RAZAS AUTÓCTONAS ESTARÁN NA XXXI FEIRA DO POLDRO EN MURAS

23 setembro 2018. Muras (Lugo)

Este domingo celébrase a tradicional "Feira do Poldro e do Gando do Monte" en Muras. Como tódolos anos, a feira comezará ás 10:00h no monte da Gañidoira con varias actividades. Alí estaremos, cun posto onde ...


Ler Máis »

uploads/9/news/maceda-1.jpg

AS RAZAS AUTÓCTONAS ESTIVERON EN MACEDA

15 agosto 2018. Maceda (Ourense)

O 15 de agosto, o lugar escollido para a exposición de gando das distintas razas autóctonas de Galicia que se celebrou con motivo da Feira Medieval de Maceda, foi a carballeira que rodea o Castelo ...


Ler Máis »

uploads/9/news/img-20180610-wa0024.jpg

ÉXITO DE COMERCIALIZACIÓN DAS RAZAS AUTÓCTONAS EN SALIMAT 2018

7-10 de xuño 2018. Silleda- Pontevedra

No Salón da Alimentación do Atlantico, que se celebrou en Semana Verde, na zona "DE NOS A VOS" espuxeron productos 100% RAZA AUTÓCTONA, os seguintes criadores: (ENLACE FOTOS STANDS CRIADORES RAZAS AUTÓCTONAS E SALIMAT.) ·         “GANADERÍA ...


Ler Máis »

uploads/9/news/20180610_133525.jpg

UN ANO MÁIS ÉXITO ROTUNDO NO RESTAURANTE TAPIRAZAS

7-10 de xuño 2018. Silleda- Pontevedra

Este ano o restaurante Tapirazas foi un fervedoiro de comensais!, tanto que nos 4 días das degustacións superáronse as previsións de anos anteriores, e agotouse a mercancía. Aoredor de 1000 menús foron servidos polo cociñeiro ...


Ler Máis »

AS RAZAS AUTÓCTONAS E OS SEUS CRIADORES TRIUNFARON EN SEMANA VERDE 2018

7-10 de xuño 2018. Silleda- Pontevedra
uploads/9/news/foto-familia-recortada_xNopd5l.png

Este ano 2018, as razas autóctonas galegas foron as auténticas protagonistas, con exposicións e concursos de todo tipo. Este ano participaron un total de 52 criadores das seguintes razas autóctonas: 6 criadores de Cachena, 3 de raza Caldelá, 4 de raza Frieiresa, 3 de raza Limiá, 3 de raza Vianesa, 4 de raza Cabra Galega, 2 de raza Ovella Galega e 27 criadores de raza Galiña de Mos.

Dende a federación queremos felicitar a tódolos criadores que participaron e se implicaron nesta fantástica edición de Semana Verde 2018. Noraboa a todos!.

Nos seguintes enlaces pódense descargar as fotos dos agasallos a tódolos participantes e premiados:

CRIADORES DE VACÚN DE RAZAS AUTÓCTONAS GALEGAS

PREMIADOS NOS CONCURSOS MORFOLOXICOS DAS RAZAS CACHENA, CALDELÁ, FRIEIRESA, LIMIÁ E VIANESA.

CRIADORES PARTICIPANTES DE OVELLA GALEGA E CABRA GALEGA

CRIADORES PARTICIPANTES E PREMIADOS NO V CAMPIONATO DA RAZA GALIÑA DE MOS

OBSEQUIOS A DIRECTOR SEMANA VERDE E XUÍCES CAMPIONATO GALIÑA DE MOS

Estes foron tódolos criadores e explotacións participantesen concursos e exposicións, con exemplares das distintas razas autóctonas:

Pola Raza Cachena participaron: Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); María del Carmen Álvarez Álvarez (“Cachenas de Pantón” de Pantón- Lugo); Jordi Ánguez Grases (“Cachenas de San Breixo”- Triacastela-Lugo), Gonzalo Seoane Prado (de Vilalba- Lugo); José Antonio Calvo Paredes (de Montouto- Curtis- a Coruña); Marco Vázquez López (de Ourol-Lugo)

Pola Raza Caldelá participaron: José González Carballo (de Maceda-Ourense); Juan Manuel Lage Cid (Explotación Juan M Lage, de Maceda-Ourense), e Roberto Louzán Alonso (de Viascón-Cotobade-Pontevedra)

Pola Raza Frieiresa participaron:  Francisco Manuel Penabad Pita (de As Neves- Ortigueira- Coruña); José Rodríguez Teijeiro (de Donalbai- Begonte-Lugo); Alberto Cortés González (A Graña- Xunqueira-Ourense) e Isidro Peleteiro García (de Cerdedo- Pontevedra).

Pola Raza Limiá os participantes foron: Jesús Pardal Castro (de Rois- A Coruña), Antonio Pérez (Ganadería Balín- de Verea-Ourense) e Lisardo López Blanco (de Xinzo de Limia- Ourense)

Pola raza Vianesa participaron: Fernando Bouzas Bentín (de Rois- A Coruña), Roberto Lago Lago (de Outes- A Coruña), e José Blanco Blanco (Ganadería Cimadevila S.C.; de Cimadevila-Montederramo-Ourense)

Os criadores participantes pola raza Cabra Galega foron: Miguel Cordero Souto (Granxa Teixeiro e Pistón; de Becerreá-Lugo), María Teresa Fernández Mosquera (Santiago-A Coruña); Jaime Fernández Sanjurjo (de Cerdido- A Coruña) e José Antonio Liñares Rey (“Finca A Ferreira”, de Paramos- Val do Dubra- A Coruña).

Pola Ovella Galega participaron: Luis Fernández Fernández (de Riotorto- Lugo) e Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra)

Os Criadores participantes pola raza Galiña de Mos foron: José María Garrido Jimenez (da Estrada Pontevedra); Álvaro Rodríguez Rodríguez (de Mos- Pontevedra); Rebeca Yánez Candamil (“Gandeíra Tras do Río” de Loiba Ortigueira- Coruña); Victor Fontán Álvarez (da Estrada- Pontevedra), José Rodríguez González (de Lalín- Pontevedra); Evaristo Rodríguez da Torre (Vila de Cruces Pontevedra); Javier Riqueza Lois (Salcedo-Pontevedra); Ramón Vázquez Fernández (Monforte de Lemos- Lugo); Biochousa S.B. (Mondariz- Pontevedra); Francisco Monasterio Solveira (“Aves do Concello” de Vilalba- Lugo); Alejandro Collazo Casal (Mos- Pontevedra); Mari Luz Gómez Fernández (Ordes- A Coruña); Augusto Fontán García (Pontevedra); Lourdes Mulet Abeledo (Lalín- Pontevedra); Cruz Grille Negreira (Tordoia- A Coruña); Gabriel Mato Becerra (Brión- A Coruña); José Luis Freire Castedo (Suegos- Pol- Lugo); José Zapata Sánchez (“Chousa do Lea”, Casto Riberas de Lea- Castro de Rei- Lugo); Mª José Castro Abonjo (“Granxa Castro de Madrosende”, de Vila de Cruces- Pontevedra); Sandra López López (“Granxa Aeiroa”, de Láncara-Lugo), Beatriz Canto Edrosa (Castro de Rei- Lugo); Oscar Miranda Gómez (Cospeito- Lugo); Luis Fernández Fernández (Riotorto- Lugo); Manuel Rodríguez Alonso (Mos- Pontevedra); Miguel Verde Martínez (Mos- Pontevedra); Gervasio Mouro Ares (Zas- A Coruña) e Mariña Grille Negreira (de Ínsua- Val do Dubra- A Coruña)

 

Felicitacións a todos!

 


|
| © Boaga 2021